Avrupa Vatandaşlarının Doğaya Karşı İşlenen Suçlara Karşı Girişimi’nden bir mesaj
Bu e-mail tam olarak görüntülenemiyor mu ?
Tarayıcınızda veya başka bir dilde açın.
End Ecocide in Europe

Raoni’nin Dünya Kupası Turu’nda End Ecocide Ekibi

2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları ev sahibi olarak FIFA tarafından Brezilya’nın belirlenmesi yetkililere ve ülkenin tarım-sanayii, enerji ve maden sektörü devlerine, korunan orman alanlarının sanayileştirilmesinin hızlandırılması ve yerli halkın haklarının oldukça imrenilen kendi topraklarında gasp edilmesi “fırsatını” verdi.

Ünlü Şef Raoni Metuktire ve yeğeni Şef Megaron Txucarramãe ve Brezilyalı Amazon Kabilesi Mebengôkre Kayapó üyeleri, 1 Haziran’da Kayapó için destek toplamak ve tüm Brezilya’daki anayurtlarını ve yaşam tarzlarını koruma mücadelelerini desteklemek amacıyla Amazon Planet tarafından düzenlenen Avrupa Turu‘ na ( Fransa,İngiltere,Norveç,Monako) başladılar.

End Ecocide sözcüsü Valérie Cabanes 4 Haziran’da Paris’ te Amazon’ daki çevre katledici endüstriyel aktiviteleri durduran ve yürürlüğe konulması gereken yasaları anlatmak için Fransız Ekonomik,Sosyal ve Çevre Konseyi’nde (ESEC) Şef Raoni ve Megaron’la bir halk söyleşisine katıldı. Ertesi günse Quai Branly Müzesi’ nde medyada geniş yer bulan. ortak basın toplantısı düzenlediler. Raoni ve Megaron ünlü Trocadero bahçesinde gelecek nesillerin hakları hakkında endişelerini açıklamak için 200 çocukla buluştular.

İngiltere’ de İngiliz ekibimiz Şef Raoni tarafından gerçekleştirilen biri University College London’ da diğeri Oxford Universitesi’ nde iki söyleşiye katıldı. Amazon’ daki çevre katliamına ithaf edilen Oxford etkinliğinde Polly Higgins de bir konuşma yaptı. 80 yaşındaki şef ve yeğeninin yağmur ormanının kilit parçalarını yıkan anlaşmaları soruşturmadan ve yağmur ormanını kurtarmak için birlik olma ihtiyacını görmezden gelen Brezilya hükümeti hakkında konuşmaları oldukça hararetliydi. Bu iki etkinlikte 100’ ü aşkın imza toplandı.

Ayın Doğa Karşıtı Suçu: Plastik Deniz, Almeria, İspanya

İspanya’nın güneyindeki El Ejido kasabasını çevreleyen Almeria ili, karanın 30. 000 hektarını kaplayan seralardan ( yaklaşık üçte biri kaçak olan seralar) oluşan plastik bir deniz. İl, tarımda plastik araçları kullanan dünyadaki en geniş alanlardan biri olarak bilinmekte.

On yıllardır, Almeria’nın seraları pestisidler ve yoğun ziraatçılık metodları kullanılarak Avrupa’nın taze meyve ve sebze talebinin yarıdan fazlasını üretiyor. Bölge, seralarda belgesiz, feci koşullarda çalışan dev işgücünden dolayı oldukça rekabetçi bir hal aldı. Üretimin 2.7 milyon tonundan fazlası düzlükte üretilmekte, her yıl ekonomik aktivite olarak 1.2 milyar Euro’ nun üzerinde hesaplanmakta.

Küresel ısınmaya yılda m2 başına 1m3 su kullanımıyla yapılan belirgin katkı, ürünleri tüm Avrupa ve ötesine dağıtmak için gerekli ulaşımdan söz etmezsek, yıllık seyrek olan yağış miktarının 4 5 katına denk gelmekte. Bütün bu bir kere kullandığımız plastikle ne yapacağımız sorusuysa hala çözümsüz...
Özetle, kışın domates yetiştirmek için, az sayıda, uzaydan görünen insan yapımı çevre katillerinden … birini yarattık. Durdurmak için www.endecocide.org.

İngiltere’ den Eylem Raporu

Avusturya’ dan sonra, şimdi sizlere İngiliz End Ecocide takımını tanıtmak istiyoruz! İngiltere‘ nin her yerinden fakat çoğunlukla Londra’dan yaklaşık 30 gönüllüyüz. Geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca İngiliz imzalarını toplamak için çok çalıştık. İşte bazı öne çıkanlar:

  • Ecocide rapinin yaratımı - Row ve takımına yürekten TEŞEKKÜRLER!
  • Londra LUSH mağazalarında Charity Pot haftasonları
  • Vivienne Westwood ile basın toplantısı- özetine buradan bakabilirsiniz
  • Pazarlar ve festivallerde imza toplama standları
  • Reading Üniversitesi’nde yeni gönüllülerin yardımıyla sahte bir duruşma organizasyonu
  • Yürüyüşlerde Monsanto’ ya karşı ve Kuzey Kutbu’ nu kurtarmak için imza toplanması
  • Panellere, söyleşilere, tartışmalara, film gösterilerine katılım… Başkaları tarafından düzenlenen 50’ yi aşkın etkinlikte yer alma
Eğer bize katılmak isterseniz veya İngiltere‘ de henüz haberdar olmadığımız yerel bir grubunuz varsa Lucy ile iletişime geçebilirsiniz (lucy@endecocide.org). Ayrıca 19 Temmuz’ da Stroud‘ da bir ekip toplantısı düzenliyoruz, sizi de aramızda görmeyi çok isteriz! Yalnızca bize ulaşın.

SEN DE BİZE YARDIM ETMEK İSTER MİSİN? MİLYONA ULAŞMAMIZA YARDIM ET ve HERKESİ BİLGİLENDİR ,arkadaşlarından ve meslektaşlarından imzalamalarını iste ve paylaş TAM ZAMANI ŞİMDİ! www.endecocide.org da imzanı at

Aktif olarak bize katılmak ve daha iyi bir dünyanın inşasına yardım etmek istersen - Lucia’ya email göndermen yeterli lucia@endecocide.eu

Doğa karşıtı suçları birlikte durduralım!! Her destek değerli!

Copyright © 2013, www.endecocide.org, All rights reserved.
You have received this email after registering your interest
in supporting us at www.endecocide.org
 unsubscribe from this list